Anasayfam yap   Sitene ekle  Künye  Bize Ulaşın
  Üyelik      
Anasayfa      Başyazı    Erzurum       Bölge       Türkiye       Güncel       Sağlık       Eğitim       Kültür/Sanat       Spor       Özel       Siyaset   
 
  LÜTFEN DİKKAT! -   Erzurum AKP'de kadın öfkesi -   Erzurum'un suyu temizlenmiş! -   Erzurum'un yabancı konukları! -   DSP’nin adayını CHP kaptı -   Erzurumlu gurbette isyan etti -   Kurtlar Vadisi kanalını seçti -   Bingöl'de 5 PKK'lı tutuklandı -   İşte MHP'nin Bursa adayı -   Erzurum'da İsrail'e öfke! -   İstanbul'u Dadaşlar yönetecek! -   Erzurum’da Filistin Yürüyüşü -   Sağlık Sigortası Işık Saçtı -   AKP'de aday sancısı! -   Gazeteci İspirli yoğun bakımda -   Erzurum'da DTP gözaltısı! -   Burası Erzurum Palandöken! -   İşte hafta sonu hava! -   Erzurumlu Bayram Ağa!.. -   İşte Erzurum-Diyarbakır farkı -

Anasayfaya dön  
 
Erzurum’da Okulu peşkeş mi çektiler?

Erzurum'da bir yerlerin peşkeş çekildiğini gündeme getirenler,hain ve bölücü ilan edilirken,bir iddia yine gerçeğe döndü. 

Ilıca’da bulunan Yavuz Selim Anadolu Öğretmen Lisesi'nin bir cemaate peşkeş çekileceği iddiaları nihayet netlik kazandı. ETSO Başkanı Muammer Cindilli, bugün bir gazeteye yaptığı açıklama da Yavuz Selim Anadolu Lisesin bulunduğu alana Vakıf üniversitesinin kurulacağını açıkladı.

 

 Ilıca isminin Azizye olarak değiştirilmesi çalışmaları sırasında, ortaya atılan iddia nihayet gerçekleşiyor. Ilıca’nın isminin Azizye edildikten sonra, bir cemaat vakfı tarafından aynı ilçede bulunan Yavuz Selim Anadolu Öğretmen Lisesinin bu vakfa devredileceği yönündeki iddialar kesinlik kazandı. ETSO Başkanı Muammer Cindilli, bugün bir gazeteye yaptığı açıklama olayı doğruladı. Bir ilçenin ismini değiştirmeyi başaran ve bir devlet okulunu alarak aynı isimde Vakıf Üniversitesi kurmaya çalışan cemaat ise merak konusu oldu.

 

Öte Yandan, Cindilli Yavuz Selim Anadolu Öğretmen lisesinin  ne zaman Vakıf Üniversitesine devir edileceğini açıklamadı.

 

İşte o okulun tarihcesi:

Okulumuz 1942 yılında Ilıca bucağı merkez ilkokulunda kurularak 3 idareci, 10 öğretmen ve 200 de öğrencisiyle öğrenimine devam etmiştir.

1943 – 1944 öğretim yılında diğer köy enstitüleri tarafından gönderilen ekiplerce yapılan binalara taşınarak öğrenimine burada başlamıştır.

Çevresinde bulunan Pulur Köyü ve doğusunda akan Pulur Çayından ismini alarak Pulur Köy Enstitüsü adı altında öğrenimine devam etmiştir.

1954 senesinde Pulur ilk öğretmen okulu olarak değişti ve 1958 yılında da “Yavuz Selim İlk Öğretmen” okulu ismini alarak öğrenimine devam ediyor.

Yavuz Selim isminin alınışının nedeni: Osmanlı Padişahı Yavuz Sultan Selim Çaldıran seferine çıkarken Erzurum ovasından geçiyor. Okulumuzun 30 km batısında bulunan Kandilli bucağı yanındaki tepelerden birisinde orduyu istirahata geçiyor. Burada bir süre kaldıktan sonra da ayrılıp İran'a hareket ediyor ve ondan sonra o tepenin ismi Padişah tepesi olarak kalıyor. Okulumuza da bu isim bundan ötürü verilmiş oluyor

Yukarıda da belirttiğimiz üzere okulumuzun doğusundan Pulur Çayı geçer, batısında Turna tepeleri, güneyinde Pulur köyü ve Palandöken ovası ve kuzeyinde, okulumuza 850m mesafede bulunan Ilıca bucağı vardır, yanında da İran, Erzurum, Trabzon transit yolu geçer. Okulumuz şehir merkezine 15km mesafededir. Her türlü ihtiyacımız şehir merkezinden temin edilir.

Okulumuz kuruluşunda 5 sınıflı olarak öğretim yapmış, 1953 yılında 6 sınıfta çıkarılmış ve 1973 – 74 ilköğretim yılında da 7 sınıfa çıkartılarak üniversitelere girme hakkı tanınmıştır.

Kuruluşundan 1952 yılına kadar karma öğretim yapan okulumuz 1952 yılında okulumuzdaki kız öğrenciler İzmir – Kızılçullu köy enstitüsüne nakledilmiş yalnız erkek öğrencilerle öğretim yapılmıştır. 1962 yılında tekrar karma öğretime gidilmiş, yalnız Erzurum Bölgesinden kız öğrenci alınmak suretiyle sağlanmıştır.

Yavuz Selim İlköğretmen Okuluna Erzurum, Trabzon, Gümüşhane ve Bingöl illerinden, öğrenci alınmıştır.

İlkokula dayalı 7 sınıflı bir ilk öğretmen okuludur. Geçen yıllarda 8 ahşap binada öğretim yapan okulumuz, ikinci 5 yıllık planın öngördüğü 1968 yazında HK planında başlanan 10 milyon TL yatırımla inşası tamamlanan şimdiki modern binalarımıza 1972 – 1973 öğretim yılı başında geçilmiştir.

Öğretim yapılan bu binalarda 725 yatılı, 140 gündüzlü olmak üzere 865 öğrenci olup bunların 130'u yatılı kız öğrenci bulunmaktaydı..

Her yıl çok sayıda mezun veren Yavuz Selim İlköğretmen Okulu, ilk öğretmen seferberliği hizmetine önemli katkıda bulunmuştur. Bu güne kadar 2496 asıl ve 49 da okul dışı mezun vererek hizmetini sürdürmüştür.

Öğretmen Okulunda; 40 bin sermayeli birde döner sermaye vardır. 1500 dönümlük bir araziye sahip döner sermaye de tarım ve hayvancılık ağırlıklı uygulama dersleri yapılmıştır. Ayrıca, okulun ve okul mensuplarının ihtiyaçlarını karşılayabilen; süt, yoğurt ve peynir gibi gıda maddeleri de imal edilmiştir.

63 yıllık mazisi içerisinde yüzlerce öğretmen ve idareci yetiştirmiştir. 1992 yılından itibaren Anadolu Öğretmen Lisesi olarak ,öğretim faaliyetine devam etmektedir.Bugün 154 öğrencisi bulunmakta olup bunların 84'ü erkek yatılı olarak öğrenimine devam etmektedir.Yeni öğretim binaları yapılıp devreye girdiğinde kız öğrencilerimiz de yatılı olarak öğrenimlerini sürdürebileceklerdir.Okulumuz temizlik hizmetlerini hizmet alımı ile karşılamaktadır.Ayrıca kadromuzda; 3idareci ve 18 öğretmenimiz bulunmaktadır.

 


   Bu haber toplam 10906 defa okunmuştur  Yukarı


        Yorumlar


 
Ekleyen : | 16.01.2009 12:57:19
 
 
zaten bu okul akp nin ılıca esnafına bir armağanıydı okulun yeri şehirden ve ılıca ilçesinden de uzak bir yerde buraya okul kurmanın bir manası yok öğretmen böle uzak bir yere gitmek istemiyor öğrenci istemiyor
 
 
Ekleyen : dtergun | 12.01.2009 08:52:20
 
 
yüzüne bakılmayacak okul birileri talip olunca değerlimi oldu...kimse yatırım yapmasın cahillik alsın yürüsün...şu zihniyetle erzurumdan kaç kişiyi kaçırdınız...
 
 
Ekleyen : Mustafa UĞURLU | 19.12.2008 17:43:01
 
 
Bir İlçenin adının Aziziye olmasını cemaate bağlayan zihniyete sorarım Aziziye Tabyaları da mı cemaatin?
İki boşaltılmış ve öylece yatan kuş uçmaz kervan geçmez bir binaya üniversite kurulması olsa olsa halk eğitilip doğruyu görmesin diye Güneydoğuya okul yapılmasını engellemek isteyen PKK zihniyeti karşı çıkar.
 
 
Ekleyen : Ayaz bey | 16.11.2008 10:34:54
 
 
Adamlar gelip kervan geçmez kuş uçmaz bir yere (ben ce de yeri çok yanlış çünkü iflas ederler) Üniversite kurmak istiyorlar birileri de gelmeeee diye bağırıyor
 
Kullanıcı adı :
Yorumunuz :


 •       


  •  Genel..


  •  Objektife takılanl..


  •  Kültür sanat..


  •  Magazin..


  •  Olaylar..


  •  Güncel..


  •  Yaşam..


  •  Erzurum..
 •   
  Diğer Eğitim Haberleri
   İşte Bilkent Erzurum!..
   Vali Bulut savcılığa verildi!
   2010'da çift aşamalı ÖSS
   Öğrencilerin Erzurum hatırası!
   Okullarda saygı duruşu!..
   Eğitime yönetici atanıyor!..
   Okullara Filistin genelgesi
   Okuldan atılma kalkıyor!
   Üniversitelere Kürtçe bölümü!
   Erzurum'da okuma çilesi!..  En çok okunanlar
   Solcu ailenin Erzurumlu 'sağcı' oğlu
   Erzurum'da müdürün kızı gündemde...
   Erzurum'da yeni Hastane geline emanet!
   Erzurum’da Okulu peşkeş mi çektiler?
   İşte MHP'nin Erzurum adayları
   Erzurum'un efsane gazetecisi
   Erzurum’da sürpriz adaylar…
   Spor medyasının deli fişeği!..
   MHP'nin Erzurum adayları
   Erzurum AKP karışacak

  Anket
AKP'nin Erzurum merkez ve ilçe belediye başkan adaylarını nasıl buldunuz?
İyi (10%)
Kötü (87%)
Fikrim yok (1%)
 1428 - Katılım Diğer anketler

 
    Yayın İlkeleri  .  Künye  .  Bize Ulaşın  .  Tavsiye et   Copyright © 2008 gazeteguncel.com
 Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
 2008 © Copyright gazeteguncel.com       Eglenturk.net