Anasayfam yap   Sitene ekle  Künye  Bize Ulaşın
  Üyelik      
Anasayfa      Başyazı    Erzurum       Bölge       Türkiye       Güncel       Sağlık       Eğitim       Kültür/Sanat       Spor       Özel       Siyaset   
 
  LÜTFEN DİKKAT! -   Erzurum AKP'de kadın öfkesi -   Erzurum'un suyu temizlenmiş! -   Erzurum'un yabancı konukları! -   DSP’nin adayını CHP kaptı -   Erzurumlu gurbette isyan etti -   Kurtlar Vadisi kanalını seçti -   Bingöl'de 5 PKK'lı tutuklandı -   İşte MHP'nin Bursa adayı -   Erzurum'da İsrail'e öfke! -   İstanbul'u Dadaşlar yönetecek! -   Erzurum’da Filistin Yürüyüşü -   Sağlık Sigortası Işık Saçtı -   AKP'de aday sancısı! -   Gazeteci İspirli yoğun bakımda -   Erzurum'da DTP gözaltısı! -   Burası Erzurum Palandöken! -   İşte hafta sonu hava! -   Erzurumlu Bayram Ağa!.. -   İşte Erzurum-Diyarbakır farkı -

Anasayfaya dön  
 
AKP'de aday sancısı!

Yerel seçimler için aday belirleme sürecini tamamlamak üzere olan AKP'de küskünler grubu oluşuyor. 
Yerel seçimler için aday belirleme sürecini tamamlamak üzere olan AKP'de küskünler grubu oluşuyor.
AKP, 29 Mart yerel seçimleri için aday belirleme sürecini büyük oranda tamamladı. Başbakan Erdoğan şimdiye kadar 58 ilde seçime girecek olan adayları açıkladı.

Açıklanan illerin 15'inde mevcut belediye başkanı aday gösterilmezken, bazı belediye başkanlarının da yerlerinin değiştirilmesi parti içinde küskünler grubu oluşmasına neden oldu. Bazı belediye başkanlarına ise teşkilatlar tepki gösterdi.

Uzun süreden beri 29 Mart seçimlerine katılacak adayları belirlemeye çalışan AKP, önce mevcut belediye başkanlarının karnelerini çıkardı. AKP yönetiminin milletvekilleri ile görüşmeleri, temayül yoklamaları ve kamuoyu araştırmalarıyla adayları belirlemesine karşın küskünler grubunun oluşmasına engel olamadı.

İLK FİRE ADANA’DA

Fireler daha adaylar açıklanmadan başlarken AKP, ilk sıkıntı Adana’da yaşandı. Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Aytaç Durak, daha temayül yoklamaları sırasında AKP’den istifa etti. Başbakan Erdoğan’ın “Ömrü neredeyse belediye başkanlığıyla geçecek. Bu nasıl bir hırs, olacak iş değil” dediği Durak, MHP’nin yolunu tuttu. AKP, Durak’ın yerine Anavatan Partisi kökenli Mehmet Ali Bilici’yi aday gösterdi.

AKP’nin başka bir firesi de Kars’ta oldu. Kars Belediye Başkanı Naif Alibeyoğlu teşkilatla ve genel merkezle sorun yaşayınca CHP’ye geçti. Alibeyoğlu, Kars’ta CHP’nin belediye başkanı olurken yerine Nevzat Bozkuş aday gösterildi.

ŞAHİN DP’YE GEÇİYOR

AKP’nin en fazla tartışılan belediye başkanlarından biri de Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Hikmet Şahin oldu. Uzun süreden beri Bursa milletvekilleriyle özellikle de Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik’le arasının açık olduğu ve sorun yaşadığı belirtilen Şahin, Bursa’dan aday gösterilmedi. Şahin’in yerine Osmangazi Belediye Başkanı Recep Altepe aday gösterildi. Demokrat Parti ile irtibata geçen Şahin’in bu partiden aday olması bekleniyor. Şahin’in Bursa’daki popülaritesi ve Bursa’da Demokrat Parti’nin geleneksel oylarının olması nedeniyle AKP’nin Bursa’da zor günler yaşaması bekleniyor.
AKP’nin adayını değiştirdiği illerden biri de Sakarya oldu. Refah Partisi, Fazilet Partisi ve AKP’de olmak üzere 3 dönem Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanlığı yapan Aziz Duran bu defa aday gösterilmedi. Duran’ın aday gösterilmeyeceği uzun süredir parti içinde konuşuluyordu. Serdivan Belediye Başkanlığı yapan Zeki Toçoğlu AKP’nin adayı olurken, Duran’ın bu karar üzerine partiyle arası açıldı.

ANKARA’DA GÖKÇEK SIKINTISI

AKP’nin sıkıntı yaşayacağı illerden biri de Ankara. 3 dönemdir Ankara Büyükşehir belediye Başkanlığı yapan Melih Gökçek’in adaylığına parti içinde muhalefet edenler oldu. Kulislerde Başbakan Erdoğan’ın da Gökçek’i istemediği konuşulurken Gökçek’in seçilmesi halinde partiden bağımsız hareket etmesinin önüne geçebilmek için Gökçek’in başkan yardımcılığına Erdoğan’ın çok güvendiği bir ismin getirilmesi bekleniyor.

Öte yandan Gökçek’in adaylığı parti teşkilatında da bazı sıkıntılar yarattı. Uzun zamandır Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı olmak isteyen Keçiören Belediye Başkanı Turgut Altınok ile Gökçek’in arasının açık olmasının yanı sıra her iki ismin dışında başka bir ismin gösterilmesini isteyen bazı partililerin Ankara’da seçim çalışmalarına soğuk bakacağı iddia edildi.

Mamak Belediye Başkanı Gazi Şahin ise CHP’nin çok güçlü olduğu Elmadağ’a kaydırıldı. Şahin’in yerine teşkilatın çok sevdiği bir isim olan AKP Mamak İlçe Başkanı Mesut Akgül aday gösterildi. Şahin’in Elmadağ’a kaydırılması “Başbakan Erdoğan, Şahin’i çizdi” yorumlarının yapılmasına neden oldu. Gaziantep’te mevcut belediye başkanı Asım Güzelbey’in yeniden aday gösterilmesi ise istifa getirdi. Güzelbey’le ciddi sorunlar yaşayan AKP Gaziantep İl Başkanı Ökkeş Eruslu görevinden istifa etti.

58 İLDE ADAYLAR BELLİ

AKP bugüne kadar 58 ilde hangi adaylarla seçime gireceğini açıkladı. Açıklanan iller ve adaylar şunlar:

İstanbul Büyükşehir: Kadir Topbaş, Ankara Büyükşehir: Melih Gökçek, Adana Büyükşehir: Mehmet Ali Bilici, Bursa Büyükşehir: Recep Altepe, Antalya Büyükşehir: Menderes Türel, Erzurum Büyükşehir: Ahmet Küçükler, Eskişehir Büyükşehir: Hasan Gönen, Gaziantep Büyükşehir: Asım Güzelbey, Kayseri Büyükşehir: Mehmet Özhaseki, Kocaeli Büyükşehir: İbrahim Karaosmanoğlu, Konya Büyükşehir: Tahir Akyürek, Sakarya Büyükşehir: Zeki Toçoğlu, Samsun Büyükşehir: Yusuf Ziya Yılmaz, Adıyaman: Necip Büyükaslan, Afyon: Burhanettin Çoban, Ağrı: Hasan Arslan, Aksaray: Nevzat Patla, Amasya: Cafer Özdemir, Balıkesir: Sabri Uğur, Bayburt: Hacı Ali Polat, Bilecik: Selim Yağcı, Bingöl: Serdar Atalay, Bitlis: Fehmi Alaydın, Bolu: Alaaddin Yılmaz, Burdur: Sabahattin Akaya, Çankırı: İrfan Dinç, Denizli: Nihat Zeybekçi, Edirne: Mustafa Hatipler, Elazığ: Mehmet Süleyman Selmanoğlu, Erzincan: Yüksel Çakır, Hakkari: Şükrü Çallı, Iğdır: Nurettin Aras, İzmir Büyükşehir: Taha Aksoy, Karaman: Kamil Uğurlu, Kars: Nevzat Bozkuş, Karabük: Hüseyin Erer, Kastamonu: Mustafa Gökhan Gülşen, Kırklareli: Cengiz Bağdan, Kırşehir: Yaşar Bahçeci, Kilis: Mehmet Abdi Bulut, Malatya: Ahmet Çakır, Manisa: Bülent Kar, Muş: Necmettin Dede, Nevşehir: Hasan Ünver, Osmaniye: Suat Önal, Rize: Halil Bakırcı, Sivas: Sami Aydın, Şanlıurfa: Mehmet Oymak, Şırnak: Adil Uçar, Tekirdağ: Ahmet Aygün, Tokat: Adnan Çiçek, Trabzon: Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu, Tunceli: Cihan Açıkgöz, Uşak: Mesut Apaydın, Van: Burhan Yenigün, Yalova: Barbaros Binicioğlu, Yozgat: Yusuf Başer ve Zonguldak: Secaattin Gonca.

Diğer illerdeki adayları ise Başbakan Erdoğan’ın bugün İzmir’de açıklaması bekleniyor.

   Bu haber toplam 3577 defa okunmuştur  Yukarı


        Yorumlar


Henüz Yorum Yazılmamış.
Kullanıcı adı :
Yorumunuz :


 •       


  •  Genel..


  •  Objektife takılanl..


  •  Kültür sanat..


  •  Magazin..


  •  Olaylar..


  •  Güncel..


  •  Yaşam..


  •  Erzurum..
 •   
  Diğer Siyaset Haberleri
   Erzurum AKP'de kadın öfkesi
   Erzurum'un suyu temizlenmiş!
   DSP’nin adayını CHP kaptı
   İşte MHP'nin Bursa adayı
   İstanbul'u Dadaşlar yönetecek!
   AKP'de aday sancısı!
   Erzurum'da DTP gözaltısı!
   Erzurumlu Bayram Ağa!..
   Erzurum adaylarının günlüğü!
   Erzurum bu habere sevinecek!..  En çok okunanlar
   Solcu ailenin Erzurumlu 'sağcı' oğlu
   Erzurum'da müdürün kızı gündemde...
   Erzurum'da yeni Hastane geline emanet!
   Erzurum’da Okulu peşkeş mi çektiler?
   İşte MHP'nin Erzurum adayları
   Erzurum'un efsane gazetecisi
   Erzurum’da sürpriz adaylar…
   Spor medyasının deli fişeği!..
   MHP'nin Erzurum adayları
   Erzurum AKP karışacak

  Anket
AKP'nin Erzurum merkez ve ilçe belediye başkan adaylarını nasıl buldunuz?
İyi (10%)
Kötü (87%)
Fikrim yok (1%)
 1428 - Katılım Diğer anketler

 
    Yayın İlkeleri  .  Künye  .  Bize Ulaşın  .  Tavsiye et   Copyright © 2008 gazeteguncel.com
 Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
 2008 © Copyright gazeteguncel.com       Eglenturk.net