Anasayfam yap   Sitene ekle  Künye  Bize Ulaşın
  Üyelik      
Anasayfa      Başyazı    Erzurum       Bölge       Türkiye       Güncel       Sağlık       Eğitim       Kültür/Sanat       Spor       Özel       Siyaset   
 
  LÜTFEN DİKKAT! -   Erzurum AKP'de kadın öfkesi -   Erzurum'un suyu temizlenmiş! -   Erzurum'un yabancı konukları! -   DSP’nin adayını CHP kaptı -   Erzurumlu gurbette isyan etti -   Kurtlar Vadisi kanalını seçti -   Bingöl'de 5 PKK'lı tutuklandı -   İşte MHP'nin Bursa adayı -   Erzurum'da İsrail'e öfke! -   İstanbul'u Dadaşlar yönetecek! -   Erzurum’da Filistin Yürüyüşü -   Sağlık Sigortası Işık Saçtı -   AKP'de aday sancısı! -   Gazeteci İspirli yoğun bakımda -   Erzurum'da DTP gözaltısı! -   Burası Erzurum Palandöken! -   İşte hafta sonu hava! -   Erzurumlu Bayram Ağa!.. -   İşte Erzurum-Diyarbakır farkı -

Anasayfaya dön  
 
Biz Erzurum'u göremiyoruz!..

2011 Kış olimpiyatları heyecanı Türkiye’yi sardı. Türkiye’nin her yerinde Erzurum konuşuluyor.  

2011 Kış olimpiyatları heyecanı Türkiye’yi sardı. Türkiye’nin her yerinde Erzurum konuşuluyor. Herkes Erzurum’u görmeye hazırlanıyor. İşte bu gerçeği bir biz Erzurum’da yaşayanlar göremiyoruz. İşte Mehmet Şener’in kaleminden güzel ve anlamlı bir yazı…

Dışarıdan bakınca

Hani başından beri savunup duruyoruz ya, "2011 Üniversitelerarası Kış Oyunları, sadece Erzurum'un değil, Doğu'nun kötü gidişatını durduracak" diye… Bu iddiamızın belli kesimlerde kabul görmemesi bir yana, şiddetli tepkiye yol açtığını da biliyoruz. Keşke bu dostların yolları İzmir'e düşse ve de burada başta gazeteciler olmak üzere, şehrin aklı başındaki gruplarıyla konuşup, onlara şunu sorsalar:

"İzmir'de Üniversitelerarası Yaz Oyunları yapıldı. İzmir ki, sanayisi, tarımı, turizmi ve toplam gelirdeki payı itibarıyla, ülkenin en gelişmiş ve zengin bir kenti. Buna rağmen, kısaca olimpiyat dediğimiz bu uluslararası organizasyonun İzmir'e maddi, manevi ne gibi yararı oldu?"
Biz bu soruyu hem kendi adımıza hem de, kış oyunlarına ev sahipliği etmeye hazırlanan Erzurum adına sorduk. Üstelik belli bir kesimle değil, sokaktaki sade vatandaştan tutunuz da, işadamına kadar, pek çok kişiyle konuştuk. Aldığımız cevapları aktarmasına aktaracağız da, ondan önce Erzurum'un 2011'le nasıl bir şans elde ettiğini, Ege'nin incisi İzmir'de nasıl büyük bir heyecan yarattığını görmenizi isterdim.
"Çok arzu etmeme rağmen, bugüne kadar Erzurum'u görme fırsatı bulamadım. 2011 Üniversitelerarası Kış Oyunları'nı aldığınızı duyduğumda, hayli heyecanlandım ve en kısa sürede Erzurum'a gelmeye karar verdim. İzmir'den sonra, Erzurum'un da aynı organizasyona ev sahipliği yapacak olması, ülkem adına büyük bir onur. İşin mali getirisi bir yana, uzun vadede sağlayacağı prestij daha önemlidir."
(...)
Bu sözler, Ege'nin genelinde onlarca işletmesi olan ve bizim de iş münasebetiyle konakladığımız otelin sahibi Hayri Şandar'a ait...
Üniversitede öğretim üyesi olan Salih Candan da benzer ifadelerle, Hayri Bey'i onayladı. Gazeteci dostum İskender Tire'nin önerisi veya yaptığı tespit ise, başka bir gerçeği yansıtıyordu:
"Bir şehirde olimpiyat yapılabilmesi için, ilgili kurumların ortaya koyduğu belli kriterler var. Nihayetinde bu kriterleri yerine getirmek de paraya bağlı bir şey... Nasıl ki, hükümet çıkardığı bir kanunla İzmir'de milyonlarca dolarlık tesisleri yaptıysa, aynısı Erzurum için de olacaktır. Burada asıl önemli olan husus, şehir halkının olimpiyata ne kadar hazır olduğu gerçeğidir. Şayet halk 2011'in sosyal ve kültürel boyutuna itibar etmezse, sadece yöneticilerin zorlamasıyla yapılacak işler büyük başarılar doğurmaz. İzmir'de, yöneticisinden sadece vatandaşına kadar hemen herkes gelen sporcu ve misafirlere unutamayacakları güzellikte ev sahipliği etti. Bu çok önemli bir noktadır."
Geçen haftaki yazımızda, bazı rakamlar vermiş ve küçük gibi görülen ama önemli ayrıntılara işaret etmiştik. Misal, oyunların sayesinde Erzurum'a, 2011'e kadar, sadece devletin yapacağı yatırım yaklaşık 200 milyon dolar civarındadır.
Bunun dışında, özel sektörün pastadan pay almak için en az 400 milyon dolarlık bir yatırımla, Erzurum'a geleceği tahmin ediliyor.
En önemli nokta ise, özelde Erzurum'un genelde ise Doğu'nun uzun vadede turizm merkezi olacak olmasıdır.
İzmir, Erzurum için aynı zamanda bir referanstır. Çünkü, üç yıl yapılan organizasyonun dünya genelinde takdir toplamış olması, "Türkiye bu işi iyi yapıyor" görüşünü kuvvetlendirmektedir.
İzmir gibi zengin ve kalkınmış bir şehirde, on beş gün süren bir oyunlar bile tahmin edilenden daha fazla bir kaynak sağlamış. Esnaf, o yaz birkaç sezonluk işi yapmış.
Oyunlardan geride kalan tesisler ise asıl kazancı oluşturmuş. Zaten konuştuğumuz pek çok kişi bu hususun altını kalınca çizerek, "Mesele on beş gün süren yarışlardan elde edilecek hasılat değil; asıl önemlisi olimpiyat için yapılan altyapı ve tesislerin uzun soluklu bir kazanç kapısını açmasıdır" dediler.
Kısacası, Üniversitelerarası Yaz Oyunları'na ev sahipliği etmiş şehir olan İzmir, Erzurum'un 2011 mücadelesini yakından takip ediyor.
Bizdeki karamsarların ve müşkülpesentlerin aksine aklı başındaki herkes Erzurum'un, bu yarışlardan ve sonrasındaki gelişmelerden kazançlı çıkacağını savunuyor.
Tekrar etmek lazımsa, Erzurum, altın bir fırsatla karşı karşıyadır. Ve bu fırsat bir daha kapımızı çalmayacaktır. Dolayısıyla 2011'i çok iyi değerlendirmek zorundayız.


   Bu haber toplam 2023 defa okunmuştur  Yukarı


        Yorumlar


 
Ekleyen : | 16.01.2009 18:47:09
 
 
sayın şener duyarlılığınız için sizi tebrik ederim yazınızın bir noktasına takıldım yatırımlar falan hepsi olur o önemli ancak en önemlisi halk olarak hazımıyız urzurumda bunu sorgulamak lazım
 
Kullanıcı adı :
Yorumunuz :


 •       


  •  Genel..


  •  Objektife takılanl..


  •  Kültür sanat..


  •  Magazin..


  •  Olaylar..


  •  Güncel..


  •  Yaşam..


  •  Erzurum..
 •   
  Diğer Güncel Haberleri
   LÜTFEN DİKKAT!
   Erzurum’da Filistin Yürüyüşü
   İşte hafta sonu hava!
   İşte Erzurum-Diyarbakır farkı
   Üniversitede kirlilik suskunluğu!
   Biz Erzurum'u göremiyoruz!..
   ”Erzurum gerçeğini açıkla”!..
   Erzurum'da dinamit avına ceza!
   Erzurum yok oluşu seyrediyor
   Memurdan para kesilecek  En çok okunanlar
   Solcu ailenin Erzurumlu 'sağcı' oğlu
   Erzurum'da müdürün kızı gündemde...
   Erzurum'da yeni Hastane geline emanet!
   Erzurum’da Okulu peşkeş mi çektiler?
   İşte MHP'nin Erzurum adayları
   Erzurum’da sürpriz adaylar…
   Erzurum'un efsane gazetecisi
   Spor medyasının deli fişeği!..
   MHP'nin Erzurum adayları
   Erzurum AKP karışacak

  Anket
AKP'nin Erzurum merkez ve ilçe belediye başkan adaylarını nasıl buldunuz?
İyi (10%)
Kötü (87%)
Fikrim yok (1%)
 1428 - Katılım Diğer anketler

 
    Yayın İlkeleri  .  Künye  .  Bize Ulaşın  .  Tavsiye et   Copyright © 2008 gazeteguncel.com
 Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
 2008 © Copyright gazeteguncel.com       Eglenturk.net