Anasayfam yap   Sitene ekle  Künye  Bize Ulaşın
  Üyelik      
Anasayfa      Başyazı    Erzurum       Bölge       Türkiye       Güncel       Sağlık       Eğitim       Kültür/Sanat       Spor       Özel       Siyaset   
 
  LÜTFEN DİKKAT! -   Erzurum AKP'de kadın öfkesi -   Erzurum'un suyu temizlenmiş! -   Erzurum'un yabancı konukları! -   DSP’nin adayını CHP kaptı -   Erzurumlu gurbette isyan etti -   Kurtlar Vadisi kanalını seçti -   Bingöl'de 5 PKK'lı tutuklandı -   İşte MHP'nin Bursa adayı -   Erzurum'da İsrail'e öfke! -   İstanbul'u Dadaşlar yönetecek! -   Erzurum’da Filistin Yürüyüşü -   Sağlık Sigortası Işık Saçtı -   AKP'de aday sancısı! -   Gazeteci İspirli yoğun bakımda -   Erzurum'da DTP gözaltısı! -   Burası Erzurum Palandöken! -   İşte hafta sonu hava! -   Erzurumlu Bayram Ağa!.. -   İşte Erzurum-Diyarbakır farkı -

Anasayfaya dön  
 
Erzurum'da ölüm sinyalleri!..

Sıcaklığın eksi 32 dereceye düştüğü Erzurum’da doğalgaza gelen zamlardan sonra herkes kömüre yüklendi. Hava kirliliğinde birinci uyarı kademesine geçildi  
SİBİRYA soğuklarının etkili olduğu ve ısının sıfırın altında 32 dereceye kadar düştüğü Erzurum’da, parasız dağıtılan 25 bin ton kömürün yakılmasının da etkisiyle hava kirliliği yüzünden kentin üzerindeki ‘kara bulut’ bir türlü dağılmıyor. Gün içinde yapılan anlık ölçümlerde hava kirliliğinde birinci uyarı kademesi geçildi. 13 Ocak günü saat 21.00’de kükürtdioksit (SO2) oranı 310 mikrogram/metreküp, partikül madde (PM) ise 924 mikrogram/metreküp olarak belirlendi. Hava Kalitesinin Korunması Yönetmeliğine göre kısa ve uzun vadeli sınır değeri SO2’de 150-400 mikrogram/metreküp, PM’de de 150-300 mikrogram/metreküp olması gerekiyor.
Türkiye’de hava kirliliğinin yoğun olduğu kentlerin başında gelen Erzurum’a 4 yıldır doğalgaz verilmesine rağmen abone sayısı 47 bin 350’de kaldı. Doğalgaz dağıtımı yapan Palen firması yetkilileri, halkın yüzde 55’inin doğalgaz kullandığını belirtirken, bu yıl özellikle doğalgaza yapılan aşırı zamlar nedeniyle Erzurumluluların yaklaşık üçte ikisi soba ve kaloriferlerini kömürle yaktı. Ayrıca Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’nın (SYDV) 12 bin 500 aileye ikişer ton olarak toplam 25 bin ton kömür dağıtmasıyla birlikte Erzurum’un üstüne siyah bir bulut çöktü.
Palandöken Dağı’ndan ilk bakışta rahatlıkla görülen hava kirliliğinin SYDV’nin dağıttığı kömürlerden kaynaklandığını öne süren Atatürk Üniversitesi Çevre Sorunları Araştırma Merkezi eski Müdürü Yrd.Doç.Dr. Nuhi Demircioğlu kirliliğe karşı önlem alınmasını istemişti. Kentte ısınmadan kaynaklı hava kirliliği olduğunu belirten Yrd.Doç.Dr. Demircioğlu, “Kirlilikte meteorolojik nedenler de etkili ancak vatandaşların yaktığı kömürlerin kalitesi daha önemli. Kömürdeki kükürtdioksit oranı binde 5 olmalıdır. Parasız olarak dağıtılan kömürde yaptığımız araştırmalara göre kükürtdioksit oranı yüzde 1.5 ile 2.5 arasında değişiyor” demişti.


SINIR DEĞERLER GEÇİLDİ

Kirlilik tartışmaları devam ederken, hava sıcaklığının sıfırın altında 32 dereceye kadar düştüğü Erzurum’da birinci uyarı kademesi sınırları geçildi. Çevre ve Orman İl Müdürlüğü’nün yaptığı ölçümlerde 13 Ocak günü saat 21.00’de kükürtdioksit (SO2) oranı 310 mikrogram/metreküp, partikül madde (PM) ise 924 mikrogram/metreküp olarak belirlendi. Kentte özellikle gece saatlerinde PM oranları adeta tavan yaptı. PM oranı 10 Ocak saat 00.00’da 702 mikrogram/metreküp, 11 Ocak saat 23.00’te 669 mikrogram/metreküp, 12 Ocak saat 20.00’de 852 mikrogram/metreküp, 14 Ocak saat 12.00’de 562 mikrogram/metreküp, saat 19.00’da 795 mikrogram/metreküp olarak ölçüldü.
Günlük ortalamalar ise: 10 Ocak’ta SO2 58 mikrogram/metreküp- PM 185 mikrogram/metreküp; 11 Ocak’ta SO2 139 mikrogram/metreküp- PM 359 mikrogram/metreküp; 12 Ocak’ta SO2 165 mikrogram/metreküp- PM 439 mikrogram/metreküp; 13 Ocak’ta SO2 180 mikrogram/metreküp- PM 461 mikrogram/metreküp; 14 Ocak’ta 7 saat ölçüm eksiğiyle SO2 154 mikrogram/metreküp- PM 330 mikrogram/metreküp olarak hesaplandı.
Hava Kalitesinin Korunması Yönetmeliğine göre kısa ve uzun vadeli sınır değerlerinin SO2’de 150-400 mikrogram/metreküp, PM’de de 150-300 mikrogram/metreküp olması gerekiyor. Kentteki hava kirliliği ile ilgili Çevre ve Orman İl Müdürlüğü yetkilileri açıklama yapmadı.


VALİ BULUT, CUMHURBAŞKANI’NDAN DOĞALGAZ İNDİRİMİ İSTEDİ

Öte yandan Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün geçtiğimiz salı günü Sağlık Bakanı Recep Akdağ başkanlığındaki Erzurum heyetini Çankaya Köşkü’nde kabul etmesi sırasında Vali Sami Bulut, doğalgazdan alınan yüzde 18’lik KDV’nin hava sıcaklığının sıfırın altında 32 dereceye kadar düştüğü Erzurum’dan alınmaması istedi. Vali Bulut bu konuda hazırladığı raporu Cumhurbaşkanı Gül’e sunarken, “Yüzde 18’lik KDV’nin alınmaması halinde Erzurum halkı çok ciddi şekilde rahatlayacaktır. Umarım bu konuda bir çalışma sağlanır” dedi.


ÖNLEM ALINSIN

Partikül maddede sınır değerlerin aşılmasına rağmen Valiliğin birinci uyarı kademesine göre tedbir almamasına tepki gösteren vatandaşlar, “Sabahları ve geceleri soba ile kaloriferler yakıldığı zaman göz gözü görmüyor. Özellikle çocuklar, yaşlılar ve hastalar risk altında. Erzurum’da sokağa çıkan herkes zehir soluyor. Ama, hiç kimsenin umurunda değil. Bir an önce kirlilik konusunda önlem alınmalı, gerekirse alarm verilmeli” diye konuştular.


UYARI KADEMELERİNDE NELER YAPILMALI?

Öte yandan hava kalitesi korunması yönetmeliğine göre birinci kademe uyarı durumunda Mahalli Çevre Kurulunun toplanarak, kömür kullanan kalorifer ve sobaların yakış saatlerini belirlemesi gerektiği belirtildi. Kurulun ayrıca Bakanlığa bilgi vererek, tatil günlerinde tüm kamu bina ve tesisleri ile özel iş hanlarında kömür kullanan kalorifer ve sobaların yakılmasını engellemesi, egzoz emisyon pulu olmayan ve egzozundan siyah duman çıkaran araçların da trafikten men edilmesi alınacak tedbirler arasında gösterildi. Radikal

   Bu haber toplam 3577 defa okunmuştur  Yukarı


        Yorumlar


 
Ekleyen : DE HELE | 16.01.2009 20:16:50
 
 
ALVARLI EFE HZ. DEMİYOMUMEVLAYA EMANAT OLSUN ERZURUM.
 
 
Ekleyen : ufuk özdemir | 16.01.2009 09:39:50
 
 
türkiye bu adamların elinde işte havada kirli olur suda.
 
 
Ekleyen : cemil | 15.01.2009 22:43:23
 
 
Resmen zehirleniyoruz, bu adi kömürleri dağıtanlardan, resmen şikayetçi olacak kimse yokmu ? Bu olay suç değilmi ?
 
 
Ekleyen : Ali Okutan | 15.01.2009 20:58:20
 
 
Havamız temiz, suyumuz temiz, Sudenaz kuduzdan ölmedi; Hamdolsun....Siyaset çık git hayatımızdan
 
 
Ekleyen : :)) | 15.01.2009 19:19:14
 
 
Universite yalan söyluyordur hava kirliligi su kirliligi yoktur bu memlekette sayın çığlık istersen sende duy arada bir geliyorsun bu memlekete
 
 
Ekleyen : dadaş kızı | 15.01.2009 18:26:41
 
 
napalım bizim bu şehrin hakkından ancak soba gelir dogalgaz erzurumun neyine
 
 
Ekleyen : mehmet haktan | 15.01.2009 17:49:45
 
 
Değerli ^ESKİ^Yetkilileri insanımızı sudan sosyal yardımlaşma vakfı ile vali^de ucuz kömürden Erzurum^u ve Erzurumlu^yu zehirleyip öldürmeye yemin etmiş gibi birbirleri ile yarışıyorlar.Keşkede böyle saçma şeyler yerine Erzurum^a ve Erzurumlu^ya daha güzel hizmet etmek için yarışsanız ama nerede o günler.Erzrumlu^ ya layık görülenler işte bunlar..Zehirli su,Ucuz ve kalitesiz kömür..Ama bunlara rağmen merak etmeyin bu kez yüzde 70 değil yüzde 95 oy alırsınız Erzurumlu^lar bu kadar saf olduğu sürece.
 
 
Ekleyen : leyla taştan | 15.01.2009 16:42:42
 
 
Ucuz iktidarın dağıttığı ucuz kömürler şehrimizi ve insanlarımızı zehirlemeye devam ediyor.Yarın öbürgün bunlar zehirli suları şişelerde dağıtırlarsa hiç şaşırmam,ama Erzurum^lular bunlara oy verip tekrar başa getirirse işin sonunu şimdiden görür gibiyim.
 
 
Ekleyen : PALandÖKEN | 15.01.2009 16:07:55
 
 
SAHİPSİZ MEMLEKET NE OLACAK
 
Kullanıcı adı :
Yorumunuz :


 •       


  •  Genel..


  •  Objektife takılanl..


  •  Kültür sanat..


  •  Magazin..


  •  Olaylar..


  •  Güncel..


  •  Yaşam..


  •  Erzurum..
 •   
  Diğer Sağlık Haberleri
   Sağlık Sigortası Işık Saçtı
   Bu hastane Erzurum'da!..
   Erzurum'da ölüm sinyalleri!..
   Akdağ'a sevk sorusu!..
   En faydalı 11 gıda!..
   Sözleşmeli Sağlıkcıya hak!..
   Erzurum'dan UNİCEF'e çağrı!
   Tekman'da kanlı av!..
   İki ayda 19 can kurtardı!..
   Hastaneleri karıştıran karar  En çok okunanlar
   Solcu ailenin Erzurumlu 'sağcı' oğlu
   Erzurum'da müdürün kızı gündemde...
   Erzurum'da yeni Hastane geline emanet!
   Erzurum’da Okulu peşkeş mi çektiler?
   İşte MHP'nin Erzurum adayları
   Erzurum'un efsane gazetecisi
   Erzurum’da sürpriz adaylar…
   Spor medyasının deli fişeği!..
   MHP'nin Erzurum adayları
   Erzurum AKP karışacak

  Anket
AKP'nin Erzurum merkez ve ilçe belediye başkan adaylarını nasıl buldunuz?
İyi (10%)
Kötü (87%)
Fikrim yok (1%)
 1428 - Katılım Diğer anketler

 
    Yayın İlkeleri  .  Künye  .  Bize Ulaşın  .  Tavsiye et   Copyright © 2008 gazeteguncel.com
 Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
 2008 © Copyright gazeteguncel.com       Eglenturk.net