Anasayfam yap   Sitene ekle  Künye  Bize Ulaşın
  Üyelik      
Anasayfa      Başyazı    Erzurum       Bölge       Türkiye       Güncel       Sağlık       Eğitim       Kültür/Sanat       Spor       Özel       Siyaset   
 
  LÜTFEN DİKKAT! -   Erzurum AKP'de kadın öfkesi -   Erzurum'un suyu temizlenmiş! -   Erzurum'un yabancı konukları! -   DSP’nin adayını CHP kaptı -   Erzurumlu gurbette isyan etti -   Kurtlar Vadisi kanalını seçti -   Bingöl'de 5 PKK'lı tutuklandı -   İşte MHP'nin Bursa adayı -   Erzurum'da İsrail'e öfke! -   İstanbul'u Dadaşlar yönetecek! -   Erzurum’da Filistin Yürüyüşü -   Sağlık Sigortası Işık Saçtı -   AKP'de aday sancısı! -   Gazeteci İspirli yoğun bakımda -   Erzurum'da DTP gözaltısı! -   Burası Erzurum Palandöken! -   İşte hafta sonu hava! -   Erzurumlu Bayram Ağa!.. -   İşte Erzurum-Diyarbakır farkı -

Anasayfaya dön  
 
Çalışanlara geçici ödeme!..

Hükümet, ekonomik krizin yarattığı durgunluğu ortadan kaldırmak için bahar aylarında uygulamaya koyacağı yeni bir paket için hazırlık yapıyor. 
Hükümet, ekonomik krizin yarattığı durgunluğu ortadan kaldırmak için bahar aylarında uygulamaya koyacağı yeni bir paket için hazırlık yapıyor.

Paket, vergi gelirlerinin düşmemesi için tüketici harcamalarının artırılmasını amaçlıyor. AKP’nin ekonomik kurmaylarının gündeme getirdiği, Başbakan Tayyip Erdoğan’ın da sıcak baktığı çalışma, yerel seçimlerden sonra hayata geçirilecek. 

Piyasayı canlandırma paketi 

Dünyanın 1929’da yaşadığı ekonomik buhrandan çıkmasında çözüm olan Keynes teorisi, yeniden gündeme geldi. Bir çok ülkede tartışılan Keynes modeline dayalı krizden çıkma formülü, hükümetin ekonomi yönetimi de konuşmaya başladı. AKP’li ekonomi kurmayları, devletin vergi gelirlerinin düşmesi durumunda devreye piyasayı canlandırma paketinin sokulabileceğini, tüketici harcamalarının artırılması için kamu çalışanlarına geçici ödemeler yapılabileceğini söyledi.

Dar gelirliye geçici ödeme

Pakette kamunun yatırım harcamalarını artırıcı kararların da olması bekleniyor. Kamunun altyapı yatırımları artırılarak, hem işsizliğin azaltılması hem de piyasanın canlandırılması planlanıyor. Yol, su ve elektrik gibi yatırım harcamaları artırılarak işsizliğin azaltılması ve piyasanın canlandırılması gündeme gelecek. Kamu çalışanları, esnaf ve çiftçilere yapılacak "geçici ödemelerle" de piyasanın canlanması sağlanacak.

Keynes yaklaşımı tartışması

Ekonomik Koordinasyon Kurulu’nda da gündeme gelen bu çalışmayı savunan bir ekonomi kurmayı, "Ekonomiyi canlandırmak için Keynesyen yaklaşımla harcama eğilimi yüksek olan gruplara ve dar gelirlilere kaynak aktarılabilir. Bunun için yasal düzenleme gerekir. Örneğin emeklilere, yılda üç kere geçici bir ödeme yapılabilir. Yapılan bu ödemeler o kesimlerin harcama eğilimini artıracak. Harcamalar arttıkça da vergi gelirleri de artmış olacak" dedi. Ekonomik kurmaylar, bu çalışmanın IMF’ye ters düşmeyeceğini, kontrollü şekilde piyasaya para sürmenin geri dönüşümünün olacağını savundu.

Vergi beyanlarına göre plan yapılacak

EKONOMİK
krizin yarattığı durgunluğu ortadan kaldırmak için tartışılan paketin, 2009 yılının ilk gelir vergisi beyan dönemi olan mart ayının sonunun bekleneceği ifade ediliyor. Verilen KDV ve gelir vergisi beyannamelerinde vergi miktarlarının beklenenin altında kalması durumunda harcamaları artıracak kurtarma paketinin nisan ayında Meclis gündemine getirilebileceği belirtildi.

   Bu haber toplam 1730 defa okunmuştur  Yukarı


        Yorumlar


Henüz Yorum Yazılmamış.
Kullanıcı adı :
Yorumunuz :


 •       


  •  Genel..


  •  Objektife takılanl..


  •  Kültür sanat..


  •  Magazin..


  •  Olaylar..


  •  Güncel..


  •  Yaşam..


  •  Erzurum..
 •   
  Diğer Türkiye Haberleri
   İşte o gerçek rakamlar
   Sigortalı direkten döndü!
   Türkiye'de cephane şoku!
   Erzurumlu Goncagül'e infaz!..
   Memur bayram edecek
   Erzurumlu Saçan Kilit oldu!..
   PJAK'tan flaş açıklama
   Çalışanlara geçici ödeme!..
   İşte büyük kamulaştırma!
   Kardeşe ve çocuğuna askerlik yok  En çok okunanlar
   Solcu ailenin Erzurumlu 'sağcı' oğlu
   Erzurum'da müdürün kızı gündemde...
   Erzurum'da yeni Hastane geline emanet!
   Erzurum’da Okulu peşkeş mi çektiler?
   İşte MHP'nin Erzurum adayları
   Erzurum’da sürpriz adaylar…
   Erzurum'un efsane gazetecisi
   Spor medyasının deli fişeği!..
   MHP'nin Erzurum adayları
   Erzurum AKP karışacak

  Anket
AKP'nin Erzurum merkez ve ilçe belediye başkan adaylarını nasıl buldunuz?
İyi (10%)
Kötü (87%)
Fikrim yok (1%)
 1428 - Katılım Diğer anketler

 
    Yayın İlkeleri  .  Künye  .  Bize Ulaşın  .  Tavsiye et   Copyright © 2008 gazeteguncel.com
 Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
 2008 © Copyright gazeteguncel.com       Eglenturk.net