Anasayfam yap   Sitene ekle  Künye  Bize Ulaşın
  Üyelik      
Anasayfa      Başyazı    Erzurum       Bölge       Türkiye       Güncel       Sağlık       Eğitim       Kültür/Sanat       Spor       Özel       Siyaset   
 
  LÜTFEN DİKKAT! -   Erzurum AKP'de kadın öfkesi -   Erzurum'un suyu temizlenmiş! -   Erzurum'un yabancı konukları! -   DSP’nin adayını CHP kaptı -   Erzurumlu gurbette isyan etti -   Kurtlar Vadisi kanalını seçti -   Bingöl'de 5 PKK'lı tutuklandı -   İşte MHP'nin Bursa adayı -   Erzurum'da İsrail'e öfke! -   İstanbul'u Dadaşlar yönetecek! -   Erzurum’da Filistin Yürüyüşü -   Sağlık Sigortası Işık Saçtı -   AKP'de aday sancısı! -   Gazeteci İspirli yoğun bakımda -   Erzurum'da DTP gözaltısı! -   Burası Erzurum Palandöken! -   İşte hafta sonu hava! -   Erzurumlu Bayram Ağa!.. -   İşte Erzurum-Diyarbakır farkı -

Anasayfaya dön  
 
Kızım cesur ol ve çık

DT Erzurum oyuncusuiken istifa eden TRT Şeş ile birlikte Kürtçe söyleyen şarkıcılara da gün doğdu! Ancak bu kez de karşılarına örgüt dikildi.  
TRT'ye çıkan şarkıcıları hain ilan eden örgüt, "Eğer TRT'ye çıkarsanız Avrupa'da konser veremezsiniz" diye tehdit ediyor. Bu tehdide aldırmayan Rojin, "Örgütü değil; annemi dinledim ve ekrana çıktım." diyor.

Zaman Cumartesi eki muhabiri Sevinç Özarslan Krüt sanatçılarla konuştu. Rojin ve Şivan Perwer'den ilginç açıklamalar geldi:

Rojin: "Nihayet dilimize gün doğdu. Benim amacım; bu ülkedeki bütün renklerin beni dinlemesiydi. Bu nedenle şarkılarımı Türkçe ve Kürtçe okudum. Çok taşlanmama rağmen... Taşlanmadan taçlanma olmuyor. Beni eleştirenler de Türkçe-Kürtçe şarkı söylemeye başladı. Demek ki ben doğru yoldaymışım. Ders verdiğim bazı kurumlarda, rahat giyindiğim, makyaj yaptığım için eleştirildim. Şimdi bakıyorum beni eleştirenler punk'çı gibi geziyor. TRT'nin yaptığı tarihî bir adım.

Sesini Türkiye'de duyuramayan sanatçılar devlet kanalından duyurabilecek. Sadece kültür sanata yönelik programlar devam ederse Kürt müzisyenler açısından TRT Şeş, bir açılım olacak. Tabii ki bana da PKK'dan baskı oldu. Hain ilan edildim. Ciddi anlamda tehdit de aldım. Medyada en çok sunulan ben olduğum için en fazla engellenmeye çalışılanlardan biriydim. Ama örgütün değil, halkın sesine kulak verdim. Çıkmamı isteyenlerin çoğunluk olduğunu görünce teklifi kabul ettim. Annem 75 yaşında, Kürtçe konusunda çok hassastır. 'Kızım cesur ol ve çık, bu bir şeylerin başlangıcı.' dedi. Annem benden daha ileri düşünüyormuş."

Şivan Perwer (33 yıldır Almanya'da yaşayan Kürt müzisyen):

"TRT, 50 kişilik bir senfoni orkestrasıyla sahneye çıkmamı teklif etti. İlla Türkiye'de değil, Avrupa'nın herhangi bir şehrinde de olabileceğini söylediler. Biz bu meseleye olumlu bakıyoruz. Radikal Kürt kesim gibi program yapanlara hain gözüyle bakmıyoruz. Kürt sanatçıların bu şekilde üzerine gidilmesi yanlıştır. Bu yaklaşım Kürtlere kaybettirir. Bana her zaman baskı vardı, onların ideolojilerine hizmet etmediğimiz için baskıyla sürekli karşılaşıyoruz.

TRT 6'dan dolayı bir tehdit almadım. Eğer halkım isterse ben Şeş TV'ye çıkarım, kimsenin baskısına boyun eğmem. Yeter ki TRT beni Şivan Perwer olarak kabul etsin. Çünkü ben sadece sevda türküleri söylemiyorum. Şarkılarımın çoğunluğu zulme karşı bir çığlıktır. TRT Şeş, Şivan Perwer'in sanatını bir bütün olarak kabul ederse, sansür uygulamazsa benim açımdan sorun kalmaz. Bana gelen teklife, 'Şimdiden bir şey söyleyemem, ne yapacağınızı görmek istiyorum.' diye cevap verdim. Kanalı çok ciddi takip ediyorum. Şimdiye kadarki izlenimim fena değil. Türkiye'de Kürtler adına iyi şeyler oluyor ama bazı şeylerin somutlaşmasını bekliyoruz."

   Bu haber toplam 2109 defa okunmuştur  Yukarı


        Yorumlar


Henüz Yorum Yazılmamış.
Kullanıcı adı :
Yorumunuz :


 •       


  •  Genel..


  •  Objektife takılanl..


  •  Kültür sanat..


  •  Magazin..


  •  Olaylar..


  •  Güncel..


  •  Yaşam..


  •  Erzurum..
 •   
  Diğer Özel Haberleri
   Palandöken'de tatil indirimi!
   İste Erzurumlu bilim adamı!
   Kriz kahininden 2009 falı
   Ahmet'i Gülten yad etti.!...
   Erzurum'da anlamlı yarışma!..
   Kızım cesur ol ve çık
   Gazze'li annenin mektubu!
   Erzurum'da ki Ermeni sayısı
   Kanadoğlu, "Sinmeyeceğim"...
   Sırada Yılmaz Güney var  En çok okunanlar
   Solcu ailenin Erzurumlu 'sağcı' oğlu
   Erzurum'da müdürün kızı gündemde...
   Erzurum'da yeni Hastane geline emanet!
   Erzurum’da Okulu peşkeş mi çektiler?
   İşte MHP'nin Erzurum adayları
   Erzurum’da sürpriz adaylar…
   Erzurum'un efsane gazetecisi
   Spor medyasının deli fişeği!..
   MHP'nin Erzurum adayları
   Erzurum AKP karışacak

  Anket
AKP'nin Erzurum merkez ve ilçe belediye başkan adaylarını nasıl buldunuz?
İyi (10%)
Kötü (87%)
Fikrim yok (1%)
 1428 - Katılım Diğer anketler

 
    Yayın İlkeleri  .  Künye  .  Bize Ulaşın  .  Tavsiye et   Copyright © 2008 gazeteguncel.com
 Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
 2008 © Copyright gazeteguncel.com       Eglenturk.net