Anasayfam yap   Sitene ekle  Künye  Bize Ulaşın
  Üyelik      
Anasayfa      Başyazı    Erzurum       Bölge       Türkiye       Güncel       Sağlık       Eğitim       Kültür/Sanat       Spor       Özel       Siyaset   
 
  LÜTFEN DİKKAT! -   Erzurum AKP'de kadın öfkesi -   Erzurum'un suyu temizlenmiş! -   Erzurum'un yabancı konukları! -   DSP’nin adayını CHP kaptı -   Erzurumlu gurbette isyan etti -   Kurtlar Vadisi kanalını seçti -   Bingöl'de 5 PKK'lı tutuklandı -   İşte MHP'nin Bursa adayı -   Erzurum'da İsrail'e öfke! -   İstanbul'u Dadaşlar yönetecek! -   Erzurum’da Filistin Yürüyüşü -   Sağlık Sigortası Işık Saçtı -   AKP'de aday sancısı! -   Gazeteci İspirli yoğun bakımda -   Erzurum'da DTP gözaltısı! -   Burası Erzurum Palandöken! -   İşte hafta sonu hava! -   Erzurumlu Bayram Ağa!.. -   İşte Erzurum-Diyarbakır farkı -

Anasayfaya dön  
 
Erzurum daha çok tartışır!

Atatürk Üniversitesi Çevre Mühendisliği Öğretim Üyesi Yrd.Doç.Dr. Nuhi Demircioğlu’nun 8 yüksek lisans öğrencisiyle yaptığı araştırma Erzurum’u karıştırdı.  

Atatürk Üniversitesi Çevre Mühendisliği Öğretim Üyesi Yrd.Doç.Dr. Nuhi Demircioğlu’nun 8 yüksek lisans öğrencisiyle yaptığı araştırma Erzurum’u karıştırdı. Şehir İçme Suyu’nda, yaptığı kansere neden  ‘fanol’ tespit ettiğini açıklayan  Demircioğlu’na bugün cevap geldi.

 

Hıfzısıhha Bölge Müdürü Dudu, yapılan analizlerde ‘fenol’  tespit etmediklerini ancak içme suyunu üç ay kontrol altına dile getirdi.

Atatürk Üniversitesi Çevre Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Nuhi Demircioğlu'nun Türk içme suyu standartlarına göre içme sularında 0.002 miligram/litre olması gereken fenolün, Palandöken Barajı'ndan gelen Erzurum'un içme suyunda 83 kat fazla olduğunu açıklaması vatandaşları paniğe sürüklerken, tartışmaları da beraberinde getirdi.

 Yrd. Doç. Dr. Demircioğlu'nun iddiaları üzerine bugün  Erzurum Büyükşehir Belediye Başkan Vekili AKP'li Eyüp Tavlaşoğlu, ESKİ Genel Müdürü Vahit Kılınboz, Hıfzısıhha Erzurum Bölge Müdürü Erhan Dudu, Sağlık İl Müdür Yardımcısı Cumhur Çankaya ve Atatürk Üniversitesi Fen Fakültesi Kimya Bölümü Başkanı Prof. Dr. Hasan Seçen basının karşısına çıktı.

 

"TEHLİKE YOK AMA ÜÇ AY KONTROL EDECEĞİZ"

Erzurum Valisi Sami Bulut'un talimatıyla  30 milyon dolar harcanarak inşa edilen ve 9 Kasım 2008 tarihinde Başbakan Tayyip Ardoğan tarafından hizmete açılan arıtma tesisinden alınan su örnekleri  Hıfzısıhha Enstitüsü Müdürlüğü'nde yeniden tahlil edildi. Atatürk Üniversitesi Fen Fakültesi, Kimya Bölümü Başkanı Prof.Dr.Hasan  Seçen’in gözetiminde yapılan analizin sonuçlarını anlatan Bölge Müdürü Ehran Dudu, spektrofotometrik (renge dayalı) yöntemle yapılan analizde fenol tespit edilmediğini bildirdi. Analizin ayrıca Çevre Koruma Ajansının (EPA) 604 nolu metodu takip edilerek uygulandığını bu yöntende de fenol belirlenmediğini ileri süren Bölge Müdürü Dudu, içme suyunu üç ay kontrol altına alacaklarını ve sık sık analiz yapacaklarını da sözlerine ekledi.

"BEN EVİMDE AİLEMLE BU SUYU İÇİYORUM SİZ DE İÇİN"

Erzurum içme suyunda insan sağlığına zarar verecek hiçbir madde olmadığını iddia eden ESKİ Genel Müdürü Vahit Kılınboz ise "Gerekirse başka bir kurumda da analiz yaptırırız ancak Hıfzısıhha Bölge Enstitüsü akrediteli bir kuruluş. Bu kurumun yaptığı analizlerde ortada. Erzurum üç ay öncesine kadar kuyu suyu kullanıyordu. Arıtma tesislerimizin bitmesi ile birlikte Palandöken Barajı’ndan gelen suyu şehir şebekesine veriyoruz. Sistem henüz tam oturmadı. Sudaki renk ve tad kaybının nedeni bu. En kısa süre içerisinde suyumuzun rengi de tadı da düzelecek. ESKİ’nin Genel müdürü olarak evimde bendi bu suyu kullanıyor, ailemle birlikte bu siyi içiyorum. Vatandaşlarımızda güvenle içebilir" diye konuştu.

PROF. DR. SEÇEN, "EVET SUDA FENOL VAR AMA ZARARSIZ"

Atatürk Üniversitesi Fen Fakültesi Kimya Bölümü Başkanı Prof. Dr. Hasan Seçen ise fenolün taibatın kendisinin ürettiği bitkisel bir madde olduğunu ve pek çok fenolik madde bulunduğunu ifade etti. Yrd. Doç. Dr. Nuhi Demircioğlu'nun yaptığı analizin doğru olabileceğini belirten Prof. Dr. Seçen, "Nuhi Bey, toplam fenolik madde üzerine yapılan bir analiz yapmış. Ancak bizim yaptığımız analizlerde tehlikeli olan fenollerin araştırılması yapılmış ve cihazın tespit edebileceği bir bulguya rastlanmamıştır. Nuhi Bey'in yaptığı analiz doğru olabilir ama bu fenollerin tabiattan, bitkisel ortamdan gelen fenoller olup olmadığı hakkında elimizde hiçbir bulgu yok. Ayrıca Nuhi Bey, toksik fenollerin üzerinde araştırma yapmış değil. Biz de fenolün insan sağlığı için etkisi olan fenolü ve klorofenolü araştırdık, birşey bulamadık. Ancak şunu söyleyebilirim arıtma tesisinde mutlaka aktif karbon filtreleri bulunmalı. Aksi taktirde tabiattın oluşturduğu bu maddeler suya karışmaya devam edecektir" dedi.

"ADAMIN BİR TANESİ KUYUYA TAŞ ATTI"

            Basın toplantısı sırasında salonda bulunan ESKİ Genel Müdür Yardımcısı Özcan Alkan ise yaptığı analizle tartışmalara neden olan Yrd.Doç.Dr. Nuhi Demircioğlu’nu kastedere, "Birşey söylemek istiyorum. Açıkçası adamın bir tanesi kuyuya bir taş attı, biz de çıkarmaya çalışıyoruz. Burada Hıfzısıhha gibi bir kurum var onların araştırması ve sonuçları bizim için önemli" dedi.

ESKİ Genel Müdür Yardımcısı Alkan'ın bu çıkışı üzerine bazı gazeteciler araştırma yapan kişinin bir bilimadamı olduğunu hatırlattı.

 

"BEN ÇOCUK DEĞİLİM, BU SU KANSER NEDENİ OLABİLİR"

Atatürk Üniversitesi Çevre Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Nuhi Demircioğlu ise yaptığı açıklamanın çok sayıda telefon aldığını belirten Demircioğlu, açıklamada elde ettiği bulgular ve açıklamalarının sonuna kadar arkasında olduğun vurguladı. Erzurum İçme Suyu Arıtma Tesisleri’nde analiz yaparken uluslararası  standartlara uygun metodlarla ve tekrarlarla çalıştıklarını söyledi.

Yrd. Doç. Dr. Demircioğlu, "Ben çocuk değilim, yıllardır bu tür analizler yapıyorum. Erzurum'un içmesuyunda fenol var ve bu su kesinlikle klorla dezenfekte edilmemeli. Fenol zayıf asit özelliği gösteren zehirli bir madde. Eğer sorun giderilmez ve su bu şekilde tüketilirse, 2- 3 yıl sonra kanser vakalarında artış olabilir. Öncelikle bu suyun klorla değil ozon ile dezenfekte yapılması" dedi.


   Bu haber toplam 3481 defa okunmuştur  Yukarı


        Yorumlar


 
Ekleyen : mahkeme | 31.12.2008 09:18:59
 
 
birde musluklardan akan zehire para ödeyeceğiz.sağlık bakanı nerdeeeesinnn...
 
 
Ekleyen : ÇİFTÇİ | 30.12.2008 23:33:47
 
 
Ahmet KÜÇÜKLERin şehrimize hediyesi bu oldu.
 
 
Ekleyen : selcuk | 30.12.2008 10:47:49
 
 
dadaşkentteki suyun ne içerdiğini araştırdılarmı.çamur akmakta ve çok kötü kokmakta tabii bu koku normal bildiğimiz klor değil.
 
 
Ekleyen : sseevgi | 29.12.2008 23:40:04
 
 
bende bir çevre mühendisiyim için sular temiz diyenlere inanmayın kendileri içmeye devam etsin bakalım nolcak..
 
 
Ekleyen : mesa | 29.12.2008 23:33:00
 
 
allah aşkına kime inanacağımızı bizde şaşırdık. bu suyu türkiyenin en iyi laboratuvarına göndrin ve de sonucu halka açıklayın lütfen. şüphede kalmayalım.
 
 
Ekleyen : mesa | 29.12.2008 23:31:37
 
 
allah aşkına kime inanacağımızı bizde şaşırdık. bu suyu türkiyenin en iyi laboratuvarına göndrin ve de sonucu halka açıklayın lütfen. şüphede kalmayalım.
 
 
Ekleyen : mesa | 29.12.2008 23:04:31
 
 
kime inanacağımızı bizde şaşıdık. allah aşkına bu suyu türkiyenin en iyi laboratuvarına gönderin de millet rahat etsin.
 
 
Ekleyen : mesa | 29.12.2008 22:51:34
 
 
kime inanacağımızı bizde şaşıdık. allah aşkına bu suyu türkiyenin en iyi laboratuvarına gönderin de millet rahat etsin.
 
 
Ekleyen : CİHAT İNCESU | 29.12.2008 22:37:38
 
 
SU TARTIŞMALARINA ŞEHİR DIŞINDA GÖREVDE OLDUĞUM İÇİN FAZLA VAKIF DEĞİLİM. AMA BİLDİĞİM ŞUKİ ERZURUMDAN ONLARCA İSTİHBARAT TELEFONU ALDIM. SULARIN BERBAT OLDUĞU KONUSUNDA. HATTA NEDEN HABER YAPMIYORSUNUZ DİYE SİTEM EDENLER DAHİ OLDU.
 
 
Ekleyen : Allah sizi | 29.12.2008 19:54:11
 
 
Kimin umurunda halk kanser olmus, Sudenaz kuduzdan ölmüş? Gidin yine bu zihniyete oy verin.
 
 
Ekleyen : dadaş mustafa | 29.12.2008 19:49:28
 
 
arıtmayı tam faaliyete geçirmeden şehre su verirseniz olacagı budur iller bankası mühendisleri aynı kaygılarını yazdan beri getiriyorlardı
 
 
Ekleyen : neyii | 29.12.2008 19:38:16
 
 
neyi tartışıyorsunuz Allahtan korkun musluklardan zehir akıyor suyun rengi bile değişti bazılarına şirin görünmek için kişiliğinizden taviz verecek kadar zavallımısınız..yazıklar olsun
 
 
Ekleyen : dadaş | 29.12.2008 18:27:27
 
 
belediye başkanlarının mideleri mide değil içiyorlar biz barajın geçmişini biliyoruz bize masal anlatmasınlar eski pis olduğu idda edilen suyumuzu istiyoruz
 
 
Ekleyen : HandE | 29.12.2008 17:10:32
 
 
BU ÇAMAŞIRSUYUNU İÇİNE BRAVO DERİM BEN...MİDE VARMIŞ
 
 
Ekleyen : Emine parlar | 29.12.2008 16:50:02
 
 
Sabahtan beri cep telefonlarına mesaj gönderip Erzurum^un Suyu Tertemiz diye açıklama yapanlar acaba bu haberi okudularmı??..Ak Partili belediyenin ve eski^sinin icraatı ancak bu kadar olur.
 
Kullanıcı adı :
Yorumunuz :


 •       


  •  Genel..


  •  Objektife takılanl..


  •  Kültür sanat..


  •  Magazin..


  •  Olaylar..


  •  Güncel..


  •  Yaşam..


  •  Erzurum..
 •   
  Diğer Güncel Haberleri
   LÜTFEN DİKKAT!
   Erzurum’da Filistin Yürüyüşü
   İşte hafta sonu hava!
   İşte Erzurum-Diyarbakır farkı
   Üniversitede kirlilik suskunluğu!
   Biz Erzurum'u göremiyoruz!..
   ”Erzurum gerçeğini açıkla”!..
   Erzurum'da dinamit avına ceza!
   Erzurum yok oluşu seyrediyor
   Memurdan para kesilecek  En çok okunanlar
   Solcu ailenin Erzurumlu 'sağcı' oğlu
   Erzurum'da müdürün kızı gündemde...
   Erzurum'da yeni Hastane geline emanet!
   Erzurum’da Okulu peşkeş mi çektiler?
   İşte MHP'nin Erzurum adayları
   Erzurum’da sürpriz adaylar…
   Erzurum'un efsane gazetecisi
   Spor medyasının deli fişeği!..
   MHP'nin Erzurum adayları
   Erzurum AKP karışacak

  Anket
AKP'nin Erzurum merkez ve ilçe belediye başkan adaylarını nasıl buldunuz?
İyi (10%)
Kötü (87%)
Fikrim yok (1%)
 1428 - Katılım Diğer anketler

 
    Yayın İlkeleri  .  Künye  .  Bize Ulaşın  .  Tavsiye et   Copyright © 2008 gazeteguncel.com
 Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
 2008 © Copyright gazeteguncel.com       Eglenturk.net